Grupa Inicjatyw Lokalnych GIL

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Ukończone
Projekty

Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

Email

Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

26 października uczniowie klas I - VIII naszej szkoły byli na wycieczce w Ojcowskim Parku Narodowym w ramach realizacji projektu "Pomniki historii związane z walkami wyzwoleńczymi w 100 -lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę". Na terenie tego najmniejszego w Polsce Parku Narodowego mogliśmy podziwiać najpiękniejszy fragment Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej w Dolinach Prądnika i Sąspówki. Najpierw poznaliśmy trochę historii związanej z ruinami zamku w Ojcowie z XIV w. i oglądaliśmy film przyrodniczy na temat tego, jak powstała tak urozmaicona i bogata rzeźba krasowa, na którą składają się strome ściany wąwozów zbudowanych z wapieni skalistych wznoszące się do wysokości 50 m. Przyjmują one fantastyczne kształty i legendarne nazwy, np. Maczuga Herkulesa, Skały Mickiewicza i inne. Warto wspomnieć, że widzieliśmy też kaplicę "Na Wodzie". Kolejnym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem późnorenesansowego XVI - wiecznego zamku w Pieskowej Skale. Tam wysłuchaliśmy m.in. legendę o Dorotce i dowiedzieliśmy się, że podczas powstania styczniowego w 1863r. doszło tu do walk żołnierzy gen. Mariana Langiewicza z oddziałami carskimi. Natomiast po posiłku udaliśmy się do największej i najsławniejszej Jaskini Łokietka. Podążając głównym korytarzem podziwialiśmy trzy komory o nazwach: Sala Rycerska, Kuchnia i Sypialnia. Pani przewodnik opowiedziała nam o mieszkańcach tej jaskini czyli nietoperzach. W drodze powrotnej przeszliśmy jeszcze przez Bramę Krakowską utworzoną przez dwie bryły wapienne o wysokości 15 m i udaliśmy się do domu.

Relacja na stronie SP Bór

 

Edukacyjna gra kulinarna

Email

Logo Grupy Inicjatyw Lokalnych GIL

„Edukacyjna gra kulinarna”

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu

"Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska"


W ramach realizacji projektu została opracowana edukacyjna gra karciana promująca kulinarne dziedzictwo Podhala i Spisza. Gra karciana, oparta na popularnych grach typu „memo” przybliża mieszkańcom gminy oraz odwiedzającym ją turystom lokalne produkty i tradycyjne przepisy.

Do opracowania gry karcianej zostali zaproszeni uczniowie Szkoły Podstawowej w Borze. 8 uczniów brało udział w gromadzeniu przepisów na tradycyjne potrawy w porozumieniu ze starszymi mieszkańcami wsi, a następnie w testowaniu prototypu gry karcianej. Do przygotowania gry został wykorzystany także dorobek Stowarzyszenia GIL oraz LGD Spisz-Podhale w zakresie dokumentowania miejscowych tradycji kulinarnych.

Kulinarna gra karciana została wydana w nakładzie 3000 sztuk. Premiera gry odbędzie się 19 listopada 2018 r. w Domu Kultury w Krempachach podczas spotkania pt. „Prezentacje kulinarne Spisza i Podhala”. Egzemplarze gry będą dystrybuowane bezpłatnie wśród uczestników spotkania. Pozostały nakład trafi do okolicznych szkół, świetlic i bibliotek.

Wkrótce na stronie Stowarzyszenia GIL zostaną zamieszczone bezpłatne materiały do pobrania: artykuł o kuchni Podhala i Spiszu, przepisy na tradycyjne potrawy wykorzystane do opracowania gry oraz instrukcja do gry. Wszystkie zamieszczone na stronie materiały zostaną udostępnione na licencji CC BY-SA.

 


Strona 1 z 24

Strona niekomercyjna. © Grupa Inicjatyw Lokalnych GIL. Wszelkie prawa zastrzeżone.